باتری ماشین

عمر باتری ماشین و نکات موثر بر طول عمر مفید باتری ماشین

باتری ماشین یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو است که عملکرد صحیح موتور ماشین تا حد زیادی به آن وابسته است. روشن شدن خودرو و عملکرد صحیح اکثر بخش‌های الکتریکی خودرو به سلامت باتری وابسته است به همین دلیل است که توصیه می‌شود در طول سال سلامت باتری ماشین به‌صورت دوره‌ای هر شش ماه یکبار بررسی شود و یکی از روش‌های تست باتری ماشین را انجام دهید.

در این مطلب به شما خواهیم گفت که چرا باتری ماشین کار نمی‌کند و چه عواملی می‌توانند طول عمر باتری ماشین را کاهش می‌دهند. همچنین در ادامه می‌خوانید که چگونه می‌توان با رعایت مواردی ساده، طول عمر مفید باتری ماشین را افزایش داد.

عمر مفید باتری ماشین چقدر است؟

در بسیاری از موارد هنگام خرید باتری از فروشندگان درباره طول عمر باتری ماشین بسیار می‌شنوید. حقیقت این است که عمر مفید باتری ماشین به موارد مختلفی مانند جنس بدنه، برند و ساختار داخلی آن بستگی دارد. با خرید برندهای معتبر نظیر سپاهان باتری و صبا باتری اطمینان خواهید داشت که باتری شما تا مدت زیادی بدون مشکل کار خواهد کرد.

نکته مهم اینجاست که حتی بهترین برند و گران قیمت‌ترین باتری‌ها نیز بعد از ۲ تا ۳ سال نیاز به تعویض دارند. با این حال بسیاری از باتری‌ها با ضمانت ۵ سال و بیشتر به فروش می‌رسند. اگر قصد خرید این نوع باتری‌ها را دارید، دریافت ضمانت‌نامه را فراموش نکنید. با خرید باتری ماشین از ایران باتری ضمانتنامه معتبر همراه با مهر فروشگاه را ار ما دریافت خواهید کرد.

عوامل مضر بر طول عمر باتری ماشین

یکی از اشتباهات رایجی که در نگهداری از باتری ماشین دیده می‌شود، توجه نکردن به شرایط استاندارد برای حفظ سلامت آن است. در حقیقت اغلب افراد تصور می‌کنند که خرید یک باتری گران قیمت می‌تواند تضمینی بر عملکرد صحیح آن تا زمانی طولانی باشد. درحالی‌که باتری خودرو نیز مانند دیگر بخش‌های ماشین نیاز به شرایطی استاندارد دارد. فراهم آوردن این شرایط و توجه به جزییات در نگهداری باتری باعث می‌شود که تجربه بهتری در استفاده از باتری داشته باشید. بطور کلی باتری خودرو نباید تحت حرارت خیلی پایین یا خیلی بالا و ضربه قرار گیرد. عوامل زیر را می‌توان مهم‌ترین دلایل سرعت بخشیدن به خرابی باتری خودرو دانست:

1-دمای نامناسب هوا؛ قاتل خاموش باتری ماشین

اولین و مهم‌ترین عاملی که بر سلامت باتری اثرگذار است، دمای هوا است. حقیقت این است که عملکرد همه باطری‌ها در برابر دمای بسیار گرم یا بسیار سرد، تحت تاثیر قرار می‌گیرند. عمر باتری ماشین نیز در دمای بسیار گرم، بسیار سرد یا هوایی با رطوبت بالا به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که خودروهای مناطق گرمسیری در بازه زمانی کوتاه‌تری نیاز به تعویض دارند و زودتر خراب می‌شوند. حرارت بیش از اندازه در زمان تابستان نیز می‌تواند واکنش‌های شیمیایی را که منجر به کاهش عمر باتری می‌شوند را سرعت بخشد.

2- ایراد در دینام ماشین؛ اصلی‌ترین دلیل خرابی باتری ماشین

دینام و باتری ماشین دو بخش به هم پیوسته در خودرو شما هستند. دینام بخشی از سیستم خودرو است که باعث شارژ شدن باتری می‌شود. به همین دلیل وقتی خودرو روشن نمی‌شود، علاوه بر احتمال خرابی باتری باید سلامت دینام را نیز بررسی کنید. درصورتی‌که دینام خودرو دچار اختلال باشد، نارسایی برق ایجاد شده و در نهایت دینام قادر به شارژ کردن باتری ماشین نخواهد بود. دینام خراب یا دینامی که اختلال عملکرد دارد، به طور مستقیم بر کاهش عمر مفید باتری اثرگذار است.

3- خاموش و روشن کردن بیش از حد خودرو

بر خلاف تصور بسیاری از عادات بد در رانندگی نیز می‌تواند از عوامل اصلی فرسوده شدن باطری خودرو باشند. رایج‌ترین این عادت‌ها، خاموش و روشن کردن خودرو در بازه زمانی کوتاه مدت و به‌صورت مستمر است. هرچه تعداد دفعات روشن و خاموش کردن ماشین کوتاه و ممتد باشد، احتمال خراب شدن باتری ماشین بیشتر خواهد بود.

انجام سفرهای کوتاه یا توقف‌های زیاد در طی سفرهای طولانی می‌تواند به باطری خودرو آسیب برساند. دلیل این امر این است که در این شرایط، باتری خودرو هیچگاه فرصت شارژ شدن کامل پیدا نمی‌کند. در نتیجه پدیده‌ی لایه لایه شدن اسید در باتری رخ می‌دهد و چنین پدیده‌ای سبب آسیب دیدن صفحه‌ها و در نهایت کاهش طول عمر باتری می‌شود.

البته با این وجود باتری‌های وجود دارند که به نحوی طراحی شده‌اند که مناسب توقف‌ها کوتاه و استارت‌زدن‌های پی در پی در طول روز باشند. باتری اوربیتال پریمیوم یکی از این باتری‌هااست که به نحوی طراحی شده که مناسب رانندگان تاکسی است که دائما در حال توقف و استارت زدن های مجدد هستند.

4- تاثیر شرایط رانندگی بر کاهش عمر باتری

اغلب خودروهایی که بیش از حد معمول در جاده‌ها رفت و آمد می‌کنند، زودتر از زمان مورد انتظار به تعویض باتری خودرو نیاز دارند. حقیقت این است که شرایط رانندگی در جاده با شهر متفاوت است. عبور از خاکی، دست‌انداز، انواع آسفالت، شرایط آب‌وهوایی مختلف، بارش باران و بسیاری از شرایط دیگر در تجربه رانندگی جاده‌ای وجود دارد. این شرایط می‌توانند بر کوتاه‌تر شدن عمر باتری خودرو تاثیرگذار باشند.

5- اختلال در کابل اتصال باتری و دینام

قطع و وصل شدن جریان الکتریکی در طولانی مدت باعث استهلاک باتری و ضعیف شدن آن می‌شود. همانطور که گفتیم دینام یک منبع شارژ برای باتری است. کابلی که دینام و باتری را به هم متصل می‌کند، در حقیقت یک رابط انرژی است. در صورتی که در فرایند عملکرد این رابط قطعی اتصال وجود داشته باشد، جریان در باتری نوسان پیدا می‌کند. این نوسانات باعث می‌شوند تا باتری زودتر از حد معمول از کار بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.